CY8C24894-24LTXI
Angel Technology Electronics Co
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
CY8C24894-24LTXI
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 56-VFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 50
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3V ~ 5.25V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART, USB
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 16KB (16K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PSOC®1 CY8C24xxx
Supplier Device Package : 56-QFN-EP (8x8)
Data Converters : A/D 47x14b; D/A 2x9b
Mfr : Infineon Technologies
Core Processor : M8C
Speed : 24MHz